Priča je o radu dr. Eriksona koji je imao izvanredne rezultate na polju porodične psihoterapije.
Jedan pacijent je ušao u kancelariju doktora Eriksona, koji je inače bio u invalidskim kolicima, takođe patio je od disleksije i ponovo pojavljenog polija koji ga je u ranom detinjstvu prikovao za krevet.
Pacijent je rekao da je hronično depresivan i da mu nema pomoći sa čime se doktor Erikson u potpunosti složio. „Gospodine, pošto vidim da Vama nema pomoći, da ste hronično depresivna osoba recite Vi meni hoćete li da zaradite neki novac?“
Na šta je pacijent zbunjeno postavio pitanje: „Kako?“
„Telefonska kompanija mi je predložila da pronađem osobu da popiše broj antena na krovovima u našem kvartu.“
Pacijent je nakon nekog vremena šetnje i gledanja u krovove kuća primetio da mu se menja raspoloženje.
Kako postulati edukacija dovode do promene?
Sa time potvrđujući postulat na koji se oslanja edukacija da um, telo i emocije čine celinu (ova rečenica kao i svi aksiomi edukacija će biti link koji vodi na objašnjenja šta je to tačno), kao što je svojim radom to doktor Erikson i dokazao i u ovom primeru.
Sad probajte da budete srećni i da spustite glavu gledajući u pod ili pak neraspoloženi gledajući u krovove kuća i oblake. Kao što je i pacijent dr. Eriksona posle određenog vremena gledajući u krovove kuća shvatio da depresije više nema. Nakon toga je utrčao u kancelariju dr. Eriksona rekavši: “ Doktore izlečen sam….“
Zamislite osmeh dr M.Erikson i zapitajte se da li želite da na taj način utičete na sebe i druge i da naučite značenje poznate rečenice doktora „Od ljudi dobijemo tačno ono što hoćemo na način koji njima odgovara“.

Ko je Dr Milton Erikson (1901-1980) ?
Američki psihijatar i jedan od najtalentovanijih terapeuta dvadesetog veka, specijalizovan za medicinsku hipnozu, Milton Erikson je dobio svetsko priznanje kao najveći psihoterapeut lekar. Njegov pristup izmenjenim stanjima svesti leži na osnovi smera, poznatom kao Ericksonian hipnoza. Eriksonove ideje, metode i tehnike, počele su da dominiraju u modernoj psihoterapiji i imaju značajan uticaj na sve nauke.
Milton Erikson od rođenja je uskraćeno pravo percepcije boja, kao i mogućnost da razlikuje zvuke u visini i nije bio u stanju da razume melodiju. Kao dete patio je od poremećaja procesa čitanja i disleksije i u dobi od sedamnaest godina Milton je dobio polio (paraliza) i bio u stanju da vodi ispunjen život samo zahvaljujući razvijenoj sopstvenoj sposobnosti rehabilitacije. Međutim, za pedeset godina, metod je prestao da daje rezultate, pa je tokom poslednjih godina njegovog života bio vezan za invalidska kolica, trpeći stalne i jake bolove i bio je delimično paralizovan.
Erikson je napisao nekoliko knjiga, od kojih je najpoznatija knjiga “Moj glas će ići sa vama“, koja je u suštini zbirka priča psihoterapije. Nadaleko poznate su i neke druge knjige: “Strategije psihoterapije“, “Februarski čovek“, „Hipnotherapija i razvoj samosvesti “, “Hipnoza realnosti”, i druge.
On je razvio široku upotrebu terapijske metafore i priče, kao i hipnoze i skovao termin kratak terapiju za svoje metode rešavanja terapijske promene u relativno nekoliko sesija. Kroz konceptualizovanje nesvesnog kroz principe interesovanja, odgovora i učenja, sasvim izdvojenog od nivoa svesti, dokazivao je vanrednu kreativnost i vanrednu sposobnost pronalaženja pozitivnih rešenja kroz nesvesni um. U savremenom dobu metoda Miltona Eriksona najčešće je korišćena u edukacijama (koje se delom zasnivaju na njegovim metodama rada), ali se i sama hipnoterapija, nazvana Konverzacijska hipnoterapija nalazi ponovo u ekspanziji.
Erikson je razvio široku upotrebu terapijske metafore i priče, kao i same hipnoze i skovao termin kratka terapija za svoje metode rešavanja terapijske promene u samo nekoliko sesija. Bio je i ostao poznat po svojoj sposobnosti da pomogne pacijentima da ostvare potrebne promene. Kroz konceptualizovanje nesvesnog kao sasvim odvojenog od svesnog uma, on je učio da je nesvesni um kreativan, da može da stvara rešenja…
Edukacija AP se dobrim delom oslanja na rad i primenjive principe rada dr. Miltona Eriksona.
#alfaprojekat